Chirurgická ocel ve šperkařství

Poslední dobou je trendem, převážně mezi mladými lidmi, pořizovat si šperky z chirurgické oceli. Tedy abych byl přesnější – poslední dobou v tomto konkrétním případě znamená několik posledních let. Ale co mne lehce zaráží je fakt, že chirurgická ocel se stává čím dál populárnějším materiálem pro výrobu snubních prstenů.

Chirurgická ocel má spoustu výhod. Tím zásadním z hlediska materiálu samotného je její odolnost, tedy lépe řečeno tvrdost. A zde bych se rád trochu zastavil. Mezi lidmi je rozšířený názor, že tento materiál je takřka nezničitelný. A to bohužel není pravda. Jistě, ocel je prostě ocel, takže je tvrdá. Ale pozor – například několik vykoupání se s vaším ocelovým prstenem ve veřejném bazénu a prsten může být nevratně poškozený. Jak je to možné? Inu, chirurgická ocel se nesnáší s chlorem.

prsten z oceli

A ona tvrdost je zároveň nevýhodou. Ocelový prsten se nedá dodatečně upravit. Tedy, ne že by to technicky nešlo, ale bylo by to neúměrně nákladné, takže se to nepraktikuje. Mnohem větším problémem ale je, že díky této tvrdosti z oceli prostě klenotník nedokáže, nebo lépe řečeno nemůže vytvořit filigránský šperk s drobnými detaily. Tedy nelze ji dost dobře použít k tomu, co jest samotným principem, fundamentem klenotictví. Z oceli nelze vyrábět nádherné šperky s detaily, zdobením a i samotné osazení kamenem je problematické. Rovněž jako nevýhodu musíme vnímat fakt, že ocelový prsten nesundáte v případě neštěstí a budete muset použít velké kleště, kterými sice disponují hasiči, ale většina z nás je nemá doma.

Co se týče vzhledu, ocelové klenoty vypadají moc hezky, ale bohužel tento naleštěný vzhled obvykle nevydrží příliš dlouho, neboť ocel má tendenci časem zešednout a možnosti rozleštění nejsou velké. Dále se rozepisovat nebudu, materiálu na toto téma je na webu spousta, namátkou na www.snubniprstenypro2.cz.

chirurgická ocel

Podle předchozího textu to asi vypadá, že jsem proti oceli zaujatý, ale tak to není. Je množství šperků z tohoto materiálu, které se mi opravdu líbí a kde vlastnosti oceli vyniknou tak, aby byly v souladu s užitnou hodnotou a určením daného klenotu. Podle mého je chirurgická ocel vynikajícím materiálem pro pánské prsteny. Co se týče jejího použití coby materiálu pro prsteny snubní, jsem na rozpacích. Chápu, že asi zásadním důvodem pro je zde cena. Ale přesto mé doporučení je toto: našetřete si o něco více a investujte do prstýnků z cenného kovu. Uvidíte, že za několik let budete rádi, že jste tak učinili.