Je SEO optimalizace efektivní?

Jaké jsou tedy nejefektivnější metody online marketingu?

 

Také dostáváte stále tytéž otázky? Jaké jsou tedy nejefektivnější metody? Za co má smysl platit? Mám utratit rozpočet za SEO optimalizaci, nebo za PPC?

Jak na ně odpovídáte?

Všem co se zabývají reklamou se to zdá obvykle jasné. Tedy mimo těch, kteří musí za každou cenu vždy prosazovat pouze to, na čem se právě sami podílejí. Podle nich je to ovšem také velmi jednoduché – nejlepší a zdaleka nejefektivnější je právě a jedině pouze ta metoda, kterou se právě intenzivně zabývají. Oni jsou přece nejlepší. Guru reklamy a marketingu sestoupil mezi nás a osvítí nás svou moudrostí.

idioti v reklamě
idioti v reklamě

Ok, to jsem se vypořádal s idioty (že jsem jim to nandal…) a můžeme se začít bavit normálně. Předpokládám, že většina z nás je natolik rozumná, aby byla schopná uznat, že jediná nejefektivnější metoda neexistuje. Každá platforma má něco do sebe a každé zboží se prodává trochu jinak. Jasně, jsou obecně platné principy reklamy a marketingu, o tom se ale nebavím. Mluvím o obvyklém dotazu, který vznese majitel malého podniku. Idiot se mu bude snažit za každou cenu vnutit svůj produkt (ok, někdo jej v tom případě nenazve idiotem, ale vynikajícím prodejcem. Procento bude vyšší, když mu to opravdu vnutí. Buy or die, jasně.).

SEO jsem do názvu vložil schválně, ačkoliv se o něm primárně bavit nechci. Je to ale oblast, kde se pohybuje spousta nedouků, kteří před pár lety pomohli z koleje kamarádovi s eshopem tím, že na stránku nacpali stokrát klíčové slovo, Seznam je za to odměnil a oni tu metodu uplatňují dodnes. Takže nedůvěra ke komukoliv z této komunity je větší, než například k lidem, co dělají Facebook. Je to nezasloužené? Těžko říct. Procento neúspěšných kampaní pomocí optimalizace bude podle mne zcela srovnatelné s neúspěšnými kampaněmi například na zmíněném Facebooku. A rovněž obvyklý SEO konzultant bude tvrdit, že jedině SEO je řešením na všechno a možná i vyléčí rýmu. Té rýmě bych ale možná věřil spíše. Nevěřte nikomu, kdo se snaží prosazovat svůj produkt jako univerzální řešení na všechno. Důvěřujte, ale prověřujte. Já za sebe mohu doporučit pražskou firmu Digital Flow SEO, takže reklama zdarma.

SEO

 

Pravdou je, že vše má svoje, svůj čas a místo. Když máte startup, napjatý rozpočet a čas vás tlačí, není možná SEO tou nejlepší strategií. A někdy prostě bude klasický billboard fungovat nejlépe. Vše má své uplatnění.