Přijatelná cena za šperk

Kolik jste ochotni zaplatit za šperk?

Svět je plný pouček o tom, kolik je vhodné zaplatit za ten či onen šperk. Že za hodinky by muž měl zaplatit přibližně svůj měsíční plat. Že za zásnubní prsten by měl dát tři měsíční platy. Co se říká o tom snubním nevím, ale klenoty a svatba jsou nerozlučná dvojice.

zásnubní prsten svatba

Nevím jak to vzniklo a chápu přirozenou tendenci lidí se proti takovýmto poučkám vymezit, ale když se nad tím zamyslím, tak mi to dává smysl. Před lety nebyl internet a když jste se po vojně chtěl ženit, přirozeně vás muselo napadnout “kolik bych měl do prstýnku investovat, abych jednak neutratil zbytečně moc a jednak nevypadal jako škudlil”. Takže to chápu tak, že si lidé předávali tuto poučku. A proč právě tři platy? Jeden by byl málo, protože pokud je pravda co se o této poučce říká, tedy že to byla jakási pojistka pro nastávající nevěstu, kdyby muž těsně před svatbou couvl, tak za jeden plat by se asi moc refundovaná necítila.

Mimochodem v této souvislosti mne vždycky překvapuje postoj většiny lidí k cenám luxusu. Postoj “mám nárok, cena by měla být taková a maková”. Mám kamaráda, který je při svém perfektně v Čechách průměrném platu utratit desítky tisíc za kolo. A nedávno si stěžoval, že špičkový karbonový model od Specialized stojí přes dvěstě tisíc korun. Doslova použil formulaci “to si snad dělají z lidí srandu”. Dostali jsme se do debaty a můj postoj jej iritoval, protože jsem opáčil, že pokud na to nemá, ať si to nekupuje. Proč by špičkové kolo, které nepochybně luxusem je, mělo být dostupné širokým vrstvám? Znám celkem dost slečen, které si při svém podprůměrném platu koupí kabelku Louis Vuitton. Jistě, našlo by se spousta argumentů proč je to pošetilé, ale na druhou stranu – pokud něco chcete a vyděláte či ušetříte si na to, proč ne? Já jsem si takhle před lety koupil hodinky Tag Heuer, které mne nepochybně tehdy stály více, než byl můj měsíční plat. Byly to rozumně utracené/investované peníze? To ani náhodou. Měl jsem z nich radost několik let? Jistě!

tag heuer

Dostávám se do těchto debat s lidmi kolem často. Mám dojem, že většina lidí má dojem, že má na věci tak nějak nárok. Nadávají, že luxusní auto je příliš drahé, že Omegy Seamaster stojí osmdesát tisíc. Podle mne si neuvědomují, že když na to nemají, tak pro výrobce prostě nejsou cílovým trhem. Když na to nemáme, tak čí je to vina? Výrobce? Nebo obchodníka? Ne, naše. Máme si na to vydělat.